Ahşap Yapılar

Ahşap Yapılar

Ahşap Yapılar

. Ahşap Karkas, bugün dünyanın en popüler yapı metodudur ve gelişmiş ülkelerdeki evlerin % 70’ inden fazlası bu yöntemle inşa edilmiş, ahşap evlerdir. Yıllardır Kanada gibi soğuk, Avustralya gibi sıcak ve İngiltere gibi yağışlı iklimlerde ahşap karkas yapılar başarıyla uygulanmaktadır. Güvenlik, çabukluk ve uzun vadeli yararlar tüm konut inşaatlarında en can alıcı faktörlerdir.
AHŞAP YAPI SİSTEMİ AVANTAJLARI:
Gelişmiş batılı ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ahşap sistem; toplum ve kamu sağlığı düşünülerek resmi mercilerce tavsiye edilmektedir. Modern toplumlarda bireylerin daha özgür, daha keyifli ve daha rahat yaşaması için sağlıklı ve güvenli yapı sistemleri içinde ahşap kadar ergonomik bir malzeme yoktur.
Kaliteli yapı    
Kanada standardında -40 dereceye göre dizayn edilen ahşap karkas  evlerde ısı ve ses yalıtımları mükemmel değerlere sahiptir. Duvarlar izolasyonlu, dış cepheler yanmayan, bakım gerektirmeyen fiber-cement (elyaf-çimento) ile kaplı olup çatılar shingle ile örtülmektedir. Su tesisatında folyolu PPRC kullanılmaktadır. Elektrik tesisat sistemi, kontak riskini sıfırlamak adına buatsız sistem olarak projelendirilmiş olup, alev almaz silikonlu kablo döşenerek maksimum güvenlik sağlanmaktadır.   
Süre avantajı
TAŞINABİLİR HEMENEV’i diğer prefabrik yapı sistemlerinden ayıran en büyük özelliklerden biri, TAŞINABİLİR HEMENEV’in tamamen bitmiş ve kullanıma hazır olarak sevk edilmesidir. Prefabrik Yapı Sisteminde ise!, hazır duvarlar yerine sevk edilir, istenen ev yerinde kurulur. Su, elektrik tesisatı, fayans vs. döşeme, mutfak-banyo mobilyaları, boya gibi 4-5 kalem ekip işi yerinde tamamlanır… Oysa HENENEV sevk edilip, yerine bırakıldığı günün akşamı kullanıma hazırdır.   PROJELİ HEMENEV ile BETONARME YAPI sisteminin süre karşılaştırmasında ise, yaklaşık 150 m2 lik dublex bir villanın anahtar teslim süresi 60 gün civarında olup, aynı boyutlarda bir BETONARME villanın teslim süresi en az iki üç mislidir.   
Ekolojik yaşam   
Diğer yapı sistemlerine göre, Ahşap Yapı Sisteminin üretimi sırasında, kullanılan enerji daha azdır. Kullanılan tüm malzemelerin çevre dostu ürünler olması.. çevreye verilen zararı minimuma indirir. Ayrıca, ahşabın kendisi ısı izolasyonu sağladığından ve buna ilave olarak;  HEMENEV’in tavan, taban ve dört cephesi   izolasyon değeri çok yüksek malzemelerle izole edildiğinden, diğer Yapı Sistemlerine göre, daha düşük enerjiyle ısıtma ve soğutma sağlanmaktadır.    Sağlıklı    Ahşap yapı sistemi ahşabın sağladığı sağlıklı ortamı, içinde yaşayanlara da yansıtır. Rutubetsiz ortam, içinde yaşayanları romatizmal ve solunum rahatsızlıklarına karşı büyük ölçüde korur. Betonarme yapılarda ise, betonun karbonlaşmasından meydana gelen radon gazı, insan sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Ahşap yapılar, sağlıklı yapılarıyla insan ömrünü uzatmaktadır.       Deprem güvenliği    HENMENEV sistemi deprem esnasında diğer yapılardan çok daha sağlam bir performans sergileyerek, güvenilir ve huzurlu yaşam alanları oluşturur.    Ahşap Sistemle üretilen binalar; çelik binalardan 13 kat, betonarme binalardan 5 kat daha hafiftir. Ahşap Yapı olarak 30 ton olan bir evin karşılığı, Betonarme olarak 150 ton, çelik olarak 350 ton civarındadır.  
Estetik / Fonksiyonellik
İç mekanda ahşap merdivenler, süpürgelikler ve parkeler; dış mekanda ahşap görünümlü fiber-cement (elyaf-çimento) ve dış cephe motifleri ahşabın estetik yansımalarını oluşturuyor. Mükemmel estetik anlayışıyla tasarlanan bu evlerde kiriş ve kolon çıkıntıları bulunmadığından, dekorasyon ve yerleşimde çözüm çok daha rahat yapılır.    
Yangın güvenliği
Ahşap yapı sisteminde ısı geçirmeme ve kömürleşmeme özelliklerinden dolayı yangına karşı ortalama 30 ile 90 dakika arasında ayakta kalabilir. Dış cephelerin yangına karşı özel bir malzeme ile inşa edilmesi ve yangına karşı son derece dayanıklı yapılar üretilmesi.. üstelik yapı sisteminde binanın elektrik sisteminde alev almayan silikonlu kabloların diğer sistemlere göre 5 kat fazla kullanılarak buatsız olarak çekilmesi önemlidir. Böylelikle binada elektrik kaçağı problemi önlenerek maksimum koruma sağlanır. Bilinenin aksine ahşap kolay yanmayan bir malzemedir. Yangına maruz kalan ahşap bir malzemenin öncelikle dış yüzeyinde karbonlaşma tabakası meydana gelir ve süreyi de uzatır.     Enerji tasarrufu    Yapı sisteminde uygulanan ısı yalıtımları kaybedilmiş enerjiyi tekrar elde etmek yerine, o enerjiyi mümkün olduğunca kaybetmeme özelliğine sahiptir. Bilindiği gibi günümüz koşullarında yakıt fiyatları sürekli olarak artış göstermektedir.    Ahşap yapı sistemi ile betonarme bir yapıyı kıyasladığımızda % 65 oranında enerji tasarrufu sağlar ve bu bakımdan ciddi anlamda kazanç sağlayan bir sistemdir.